Ruské bliny - viac ako len palacinky
Francúzi majú svoje crȇpes, Škóti bannock a Američania flapjacks. Preto nie je žiadnym prekvapením, že aj Rusi majú svoj druh palacinky - blin, ktorý má svoju históriu.
Starí Slovania predkladali bliny ako obetné dary pri svojich pohanských rituáloch, a keďže sú okrúhle, horúce a zlaté, považovali ich za vhodný symbol slnka. Bliny sa dávali jesť ženám krátko po pôrode. Podávali sa aj na svadobných hostinách a pohreboch, takže sa objavovali v živote človeka od narodenia až do smrti.
Na prípravu blinov Rusi používajú pšeničnú múku, ale dá sa použiť aj iný druh múky. Liate sa väčšinou pripravuje z mlieka alebo vody, prípadne ich kombináciou. Ale mže sa použiť aj smotana, cmar, keír, kyslá smotana alebo iný mliečný výrobok. Pečenie blinov sa považuje za umenie, pretože blin by mal byť čo najtenčí a to vbec nie je jednoduché! Príprava plnky je vraj skutočná veda. Ako plnku možno použiť domáci džem (malinový, jahodový, černicový brusnicový, z červených či čierných ríbezlí). Bliny môžete naplniť aj sardelami, sleďom, lososom, sardinkami, šrotami, hubami, mletým mäsom alebo tvarohom, jednotlivo alebo ich kombináciami. Ale trdičnou ruskou plnkou je červený alebo čierny kaviár. A nezabudnite, bliny chutia najlepšie horúce!